Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... PFA declaratii si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

PFA declaratii si plati

Buna,am un pfa de anul trecut,nu am platit si nu am declarat nimic si nici nu lam folosit anul trecut...as dori sa intreb ce proceduri declarati palti trebuie sa fac pentru a fi inregula cu toate!
astept un raspuns!Va multumesc!
Daca ati infiintat pfa-ul anul trecut, la infiintare ati depus si declaratia 220 cu venitul estimat pentru anul 2014 si in functie de acela aveati de platit impozit pe venit 16% si contributie la sanatate 5,5%. Mai trebuia sa fi depus tot atunci declaratia 600 cu venitul lunar asigurat pentru contributia la pensie.
Acum in anul 2015 trebuie sa depuneti declaratia 200 pentru a inchide anul 2014. Mai trebuia sa fi depus declaratia 392b pana pe 25 februarie 2015.
Puteti sa faceti si acum platile restante dar vi se vor calcula penalitati cu fiecare zi de intarziere.