avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii fiscale PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii fiscale PFA

Am un PFA( coafor) infiintat si inregistrat in mai 2014, ce declaratii fiscale si pana la ce data trebuiesc depuse? Multumesc pt raspuns!
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 22:04, 10 Decembrie 2014
Pana pe 25 mai 2015 veti depune declaratia 200 pentru anul 2014 si declaratia 220 cu venitul estimat pentru 2015.
Pana pe 25 februarie 2015 depuneti declaratia 392B pentru cei care nu sunt inregistrati ca platitor de tva.
multumesc!
La infiintarea PFA-ului ati depus declaratia privind venitul pe care l-ati estimat ca il veti reliza pana la sfarsitul anului curent. In luna ianuarie 2015 va trebui sa depuneti declaratia 220 privind venitul estimat pe anul 2015, in luna februarie trebuie sa depuneti declaratia 392B - declaratie informativa privind livrarile de bunuri, prestarile de servicii si achizitiile, in luna mai (Pana in data de 25 mai) trebuie sa depuneti declaratia 200 privind veniturile realizate in Romania in anul predent (2014).
Succes in activitate.
ing. Ioan Ciobanu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa declaratii si plati TAMAS33 TAMAS33 Buna,am un pfa de anul trecut,nu am platit si nu am declarat nimic si nici nu lam folosit anul trecut...as dori sa intreb ce proceduri declarati palti trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale pentru profesii liberale Lentian Lentian Buna ziua, Am inceput in iulie 2013 activitate de mediere. Am depus la la ANAF declaratia de inregistrare fiscala 070 si declaratia privind venitul estimat ... (vezi toată discuția)
Declaratii pfa Andita2015 Andita2015 Am infiintat un PFA in ian 2015 - sistem real, neplatitor de tva, fara angajati. Am depus declaratia 220 (declaratia 600 nu am depus-o deoarece ma incadrez la ... (vezi toată discuția)