Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Fezabilitatea SRL
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Fezabilitatea SRL

vreau sa deschid un srl cu obiect vanzare cu amanuntul magazin mixt, in mediul urban, vad moderat,1. ce stoc marfa imi trebuie ptr inceput? 2 angajati+adm, chirie 300 eu/luna,adaus comercial 10-20%; ce rulaj trebuie sa am zilnic, pentru a-mi acoperii o parte din cheltuielile de infintare si dotare, plus celelalte???
E greu de spus. Eu doar va mai amintesc si de alte cheltuieli de care sa tineti cont si pe care sa le acoperiti din acel adaos comercial: cheltuielile cu facturile lunare la utilitati (energie electrica, gunoi), taxa anuala pentru avizul de functionare de la primarie (cam 100 lei), cheltuielile totale pentru un salariat cu contract de munca ajung cam 1200 lei inclusiv impozitele, achizitia casei de marcat si taxa lunara pentru abonamentul de service casa de marcat, achizitia registrului unic de control care trebuie sa fie la acest punct de lucru dar si registre nir pentru ca la fiecare factura va trebuie sa completati pagina de nir, cheltuielile cu contabila lunare si astea dar si cu persoana care se ocupa cu trensmiterea revisalului (contractele de munca si protectia muncii).
Si or mai fi si alte cheltuieli care acum nu-mi vin in minte.