Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatii asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatii asociatia de proprietari

Buna ziua! Administratorul asociatiei de proprietari nu are obligatia sa afiseze lunar situatia locatarilor? Ma refer la faptul ca ar trebui sa afiseze un tabel cu fiecare apartament si cat are de platit pentru gunoi,apa etc. in functie de cate persoane locuiesc. Eu nu am vazut astfel de tabel decat la inceputul anului curent,dar nu era trecuta decat suma finala de plata la fiecare locatar. De curiozitate am rugat-o pe administratora sa-mi noteze si mie pe chitanta de plata cat platesc eu lunar pentru gunoi, canal, iluminatul pe scara etc. pentru ca mi se pare normal sa stiu cat scot din buzunar pentru acestea si m-am lovit de un raspuns negativ, spunandu-mi ca nu poate face asa ceva. E normal sa fiu obligata sa platesc lunar la asociatie, dar nici macar sa nu fiu informata cat anume platesc pentru fiecare in parte?
In mod normal ar trebui sa fie afisate listele de plata, sa stiu si eu ce si cum platesc, dar aceste liste nu sunt nicaieri.Dupa cum am spus a fost afisata o lista in luna ianuarie si era situatia in luna decembrie 2014, dar acolo nu era specificat decat numarul apartamentului, numele proprietarului si cat mai avea de plata proprietarul respectiv la sfarsitul anului, fara niciun fel de detaliere. Listele ce ar trebui afisate nu sunt nicaieri si nici nu mi se ofera detalii cand le cer.
Detaliile trebuie cerute in "scris". Ati solicitat printr-o cerere explicatii cu privire la repartizarea cheltuielilor.?
Faceti contestatie conform art. 12 hg 1588/2007.
Trebuie sa faceti o sesizare la primaria de care apartineti pentru ca nu sunt afisate listele la avizier .
Nu am facut cerere. Intrebarea mea era tocmai asta: Administratorii asociatiei de locatari nu au obligatia sa afiseze listele de intretinere lunar la avizier?