Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare contravaloare concediu de odihna la un fost ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare contravaloare concediu de odihna la un fost angajat decedat

Buna ziua
Va rog sa imi spuneti daca un fost angajat a decedat la sfarsitul anului 2012 si societatea unde a lucrat nu i-a achitat contravaloarea concediului de odihna neefectuat pentru perioada lucrata, mai are obligatia ca la aceasta data (martie 2015)sa ii achite acesta suma? Care ar fi temeiul legal?
Art.146 alin.3 C.mun. - Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Art.171 C.mun. - (1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
Prin urmare, societatea poate achita aceste drepturi, solicitate de catre mostenitorii fostului angajat (decedat) avand in vedere ca termenul de prescriptie nu s-a implinit.
Multumesc ptr. lamuriri.
Societatea poate achita acele drepturi.
Multumesc mult pentru toate lamuririle.