Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata la lichidare a concediului neefectuat de anul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata la lichidare a concediului neefectuat de anul anterior

Buna ziua, am o nelamurire. Un salariat caruia urmeaza sa ii inceteze contractul de munca, are zile de concediu neefectuat si din anul anterior. Acestea se platesc sau nu. Nu gasesc nimic expres legat de aceasta speta.
Va multumesc.
Art.146 (4) C.mun. - compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Asadar, concediului de odihna neefectuat de catre un salariat se poate compensa in bani doar in cazul incetarii contractului de munca.
voiam sa stiu daca exista ceva prevederi legate si de plata concediului neefectuat din anul anterior

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrie?i exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Vedeti art.171 alin.1 C.mun., si anume:
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate..

Asadar, daca angajatorul refuza la incetarea c.i.m. sa compenseze in bani Co neefectuat, in instanta se poate obtine compensarea in bani pe cel mult 3 ani de zile in urma a CO neefectuat.