Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

majoritatea pensionarilor au o pensie calculata in functie de cotizarea dupa salariile inscrise in cartea de munca . la multe persoane aceste salarii nu sunt reale , deoarece ei in realitate au castigat cu mult mai mult ( acord , ore suplimentare , premii , etc ) si deci , au cotizat cu mult mai mult la bugetul de stat . daca acestepersoane obtin de unde au lucrat adeverinta cu toate salariile reale , pot sa ceara recalcularea pensei ?
1. Pe 29 mai a.c. ati mai pus aceasta intrebare si colega mea, Gabriela Pintea, v-a raspuns:

Prevederile legale in privinta recalcularii drepturilor de pensie luand in calcul si acordul, primele etc., sunt urmatoarele:
"Nu sunt luate in calcul la stabilirea punctajului mediu anual, intrucat nu au facut parte din baza de calcul a pensiilor, conform legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001:
-formele de retribuire in acord sau cu bucata, in regie ori dupa timp, pe baza de tarife sau cote procentuale;
-participarea la beneficii a oamenilor muncii din unitatile economice;
-premiile anuale si premiile acordate in cursul anului pentru realizari deosebite;
-recompensele cu caracter limitat, acordate personalului din unele sectoare de activitate;
-diurnele de deplasare si de delegare, indemnizatiile de delegare, detasare si transfer;
-drepturile de autor;
-drepturile platite potrivit dispozitiilor legale, in cazul desfacerii contractului de munca;
-al 13-lea salariu;
-alte sporuri care nu au avut caracter permanent." (pct. VI al anexei O.U.G. nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat)

2. Raspunsurile noastre nu se schimba in functie de ziua cand puneti intrebarile.
3. Daca aveti dubii asupra raspunsurilor date pe forum, va puteti adresa Casei de Pensii de care apartineti.
4. Persoanele de care spuneti au contribuit la bugetul de stat prin impozitul calculat asupra intregului castig lunar dar nu au contribuit la Bugetul Asigurarilor Sociale unde contributia s-a retinut la salariul de baza.
5. Va recomand sa intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi raspunsuri competente de la specialisti in domeniu.