Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tichete de masa bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tichete de masa bugetari

Buna ziua,
As dori sa stiu unde scrie ca bugetarilor le este interzisa acordarea tichetelor de masa. Vestita ordonanta 83/2014 spune ca nu se prevad in bugetul lui 2015 sume pt tichete cadou, tichete de vacanta si vouchere de vacanta, nu face nici o referire la tichetele de masa.
Art. 8.din OUG nr.83/2014:
(1) in anul 2015, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator
(2) in anul 2015, autoritatile si institutiile publice, indiferent de modul de finantare, nu vor acorda premii si prime de vacanta
(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2), in anul 2015, se pot acorda premii pentru sportivii si colectivele tehnice care au obtinut performante deosebite la actiunile sportive internationale, pentru elevii, studentii, cercetatorii si profesorii care au obtinut distinctii la olimpiadele internationale si concursurile internationale pe obiecte de invatamant si pentru profesorii care i-au pregatit pe acestia
(4) in anul 2015, institutiile si autoritatile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile si completarile ulterioare, si la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finantele publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv activitatile finantate integral din venituri proprii, infiintate pe langa institutiile publice, cu exceptia institutiilor finantate integral din venituri proprii si unitatilor prevazute la art. 93 alin. (11) din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare, nu acorda tichete de masa personalului din cadrul acestora
.....