Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere anuală ANAF
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere anuală ANAF

În luna Ianuarie am primit acest act administrativ fiscal prin care a dispus plata sumei de 468 RON, reprezentând contribuția de asigurări de sănătate pe anul 2012. Această sumă rezultând în urma identificării ca persoană care realizează "venituri din investiții".
La biroul de informații mi s-a explicat că ar fi de vină acțiunile primite de la stat. Aceste actiuni le-am vândut acum 20 de ani.
Intrebările mele sunt :
- cum pot găsi sursa acestor venituri din investiții ?
- pot obliga fiscul să-mi transmită unde m-a găsit cu aceste venituri ?
Mulțumesc.

Depuneti o cerere adeverinta de venituri pentru 2012 la ANAF teritorial.
Formularul il veti gasii la xeroxul din proximitatea ANAF ,iar de la posta cumparati un timbru fiscal de 3 lei.
Veti primi raspunsul in 15 zile ; adeverinta va cuprinde sursa veniturilor.
Daca decizia a -ti primit-o in ianuarie , s-a depasit termenul legal pentru depunerea contestatiei
(dasca nu a-ti depus-o) si va trebui sa achitati suma stabilita.
robert1958, utilizator
Contestația am depus-o în termen iar răspunsul a venit acum câteva zile. ANAF consideră solicitarea mea neîntemeiată.
Am depus o cerere pentru adeverință de venit pe anul 2012 iar răspunsul a venit după cinci minute .
Conform declarației informative 205 am obținut venituri din dividende in valoare de 1 RON.
Adică am fost găsit în sistem cu o valoare reziduală ...
Altă informație nu-mi oferă ANAF. Problema este următoarea. Cum găsesc societatea care îmi oferă dividende ca să pot rezolva această situație ?

DanRms, utilizator
In adeverinta de venituri despre care vorbeam trebuie sa figureze deponentul declaratiei informative.
In adeverinta de venituri pe care eu am solicitat-o prin cerere oficiala conform procedurii la care faceam referire in postarea trecuta la mine figureaza toti deponentii declaratiilor informative.( in 2010 au fost 5 banci si doi brokeri evidentiati concret cu denumirea completa.)
Va apare inclusiv data la care a fost depusa declaratia informativa.
Asta bineinteles pe o adeverinta oficiala, timbrata.
robert1958, utilizator