Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modificarea periodei fiscale de la trimestru la luna
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modificarea periodei fiscale de la trimestru la luna

Buna ziua,
Societate noastra depune decontul de tva trimestrial. Daca a efectuat in luna mai o achizitie intracomunitara este obligata sa depuna decontul lunar? Daca da, care este ultima luna cu decont trimestrial si prima luna cu decont lunar?
Va multumesc pentru ajutor.
in luna sept 09 societatea mea care este platitoare de tva (decont trimestrial) a cumparat din Austria un vagon de tir nou si o masina la mana a doua. As vrea sa stiu daca societatea mea trece la decont lunar de tva.

multumesc
Da incepind cu 01.10.2009. Atentie si la termenul de depunere la finante a decl de modificare.
multumesc mult !