Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic

Buna ziua,
ma intereseaza daca pot sa fiu consilier juridic la o firma daca nu sunt inregistrata in Tabloul cosilierilor juridici si avand in vedere faptul ca nu am mai fost consilier juridic pana acum. In acest caz, voi putea reprezenta firma in instanta? voi putea semna acte in numele firmei si in ce calitate?
Multumesc
Inregistrarea in Colegiul Consilierilor Juridici nu este obligatorie.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,

Legea consilierilor juridici mentioneaza ca acestia pot constitui asociatii profesionale, nu ca sunt obligati sa o faca. Rezulta deci ca puteti fi consilier juridic daca indeplinti celelalte conditii (absolventa de Drept in primul rand, vedeti si celelalte conditii din legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic).

Conform legii, consilierul juridic angajat in munca are statut de salariat. Puteti semna acte in calitate de consilier juridic, ca angajat.

Succes,
~ Conținut șters la cerere ~