avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copii minori

Daca tatal este plecat din tara si eu la randul meu vreau sa plec sa ma stabilesc cu copii in afara tarii cum pot proceda?Am vreo sansa daca actionez in instanta daca tatal nu este prezent?
Ce scrie exact in hotararea dvs cu referire la copii, sunt incredintati dvs spre crestere si educare sau exercitati impreuna autoritatea paerinteasca ?
andreea1184 a scris:

exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti
mai exact nu vrea sa imi dea semnatura sa pot pleca cu copii nu stiu ce ar trebui sa fac ?
multumesc anticipat



Se poate obtine si custodie exclusiva dar e complicat.
In mod normal ar trebui stabilit domiciliul minorului in strainatate prin proces.
Suplinirea consimtamantului se face pe ratiunea unei dura e determinate.

Depinde foarte mult cum va veti judeca.
Daca totul merge perfect castigati procesul dar daca scartaie ceva e posibil sa nu faceti nimic.
In ce oras va judecati?
Galati
Buna ziua in hotarare scrie Instanta sa dispuna exercitarea autoritatii parintesti ambii parinti asupra minorilor si ca domiciliul este stabilit la mama adica la mine

~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal refuza sa-si dea acordul lilicu lilicu - divortul a fost anul trecut in ianuarie , pe vechiul cod, si mama are custodia copilului , tatal are drept de vizita - mama sa recasatorit cu un cetatean ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de urgenta antoniaelena antoniaelena Buna seara , pot cere o ordonanta de urgenta in conditiile in care vreau sa plec din tara cu copilul minor iar tatal nu vrea sa-si dea acordul? Un proces ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor LidiaSav LidiaSav Divort de comun acord cu soțul, mergem la notar. Eu vreau sa plec din țară cu tot cu copil dupa pronunțarea divorțului. Pot face asta, chiar daca ... (vezi toată discuția)