Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Bilant ONG nedepus
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Bilant ONG nedepus

buna ziua, am o asociatie fara scop patrimonial,fara personalitate juridica cu venituri doar din sponsorizari pentru a putea acoperii cheltuielile asociatiei si nu am depus bilant.
este infiintata din 2007, care ar fi sanctiunile daca as merge acum la Administratie sa depun bilanturile?
Va multumesc.
Trebuie sa precizati clar daca asociatia e infiintata pe baza og 26 din 2000 privind asociatiile si fundatiile, caz in care se tine contabilitatea in partida dubla si se depune bilantul contabil pentru ong. Daca nu si e vorba de o asociatie fara personalitate juridica, trebuie sa tineti contabilitatea in partida simpla, nu se depune bilant ci declaratia 200 si 204, si altele.
Asociatia este fara personalitate juridica, nu este un ONG.
Ce forma juridica are asociatia din moment ce nu are personalitate juridica, dar scrieti ca a obtinut sponsorizari? Ce act are la baza?