Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna accident auto

Buna ziua,

In seara zilei de 29.03.2015, mi-a sarit un caine maidanez (cat un urs) in fata masinii.
In urma impactului cainele nu a murit, ci pur si simplu s-a ridicat si a luat-o la fuga. In schimb, masina mea are dauna de 2.000E.
Am fost la politie, am declarat "accidentul", mi s-a facut deviz de reparatie.

Nu am asigurare casco la masina, iar botul acesteia este mai mult decat sifonat, si ar insemna ca eu sa platesc toata reparatia. Ce pot face in aceasta situatie, exista vre-un temei legal de actiona primaria de sector in judecata din cauza acestor maidanezi "bine crescuti" care formeaza adevarate haite, in special in zona lacului Vacaresti din Bucuresti si care sar in fata masinilor din motive numai de ei stiute?

Cum mi-as putea recupera paguba?

Va multumesc anticipat,
Henry
HenryHayes, utilizator
Au fost cateva cazuri castigate in cazul gropilor, unde administrator era Primaria ...
In cazul cainilor maidanezi, din cate stiu nu. Dar daca aveti timp, nervi si bani puteti incerca. Cine stie?! Poate reusiti sa spargeti ghiata ...
Am inteles. Deci nu exista un precedent.
Ma las pagubas, ce sa fac... o sa dau mai mult pe procese decat pe reparatie.
Nu cred ca aveti sanse de castig.