avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna accident auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna accident auto

Buna ziua,

In seara zilei de 29.03.2015, mi-a sarit un caine maidanez (cat un urs) in fata masinii.
In urma impactului cainele nu a murit, ci pur si simplu s-a ridicat si a luat-o la fuga. In schimb, masina mea are dauna de 2.000E.
Am fost la politie, am declarat "accidentul", mi s-a facut deviz de reparatie.

Nu am asigurare casco la masina, iar botul acesteia este mai mult decat sifonat, si ar insemna ca eu sa platesc toata reparatia. Ce pot face in aceasta situatie, exista vre-un temei legal de actiona primaria de sector in judecata din cauza acestor maidanezi "bine crescuti" care formeaza adevarate haite, in special in zona lacului Vacaresti din Bucuresti si care sar in fata masinilor din motive numai de ei stiute?

Cum mi-as putea recupera paguba?

Va multumesc anticipat,
Henry
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2015
HenryHayes, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 21:42, 1 Aprilie 2015
Au fost cateva cazuri castigate in cazul gropilor, unde administrator era Primaria ...
In cazul cainilor maidanezi, din cate stiu nu. Dar daca aveti timp, nervi si bani puteti incerca. Cine stie?! Poate reusiti sa spargeti ghiata ...
Am inteles. Deci nu exista un precedent.
Ma las pagubas, ce sa fac... o sa dau mai mult pe procese decat pe reparatie.
Nu cred ca aveti sanse de castig.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Polita casco STS211 STS211 Buna ziua, am si eu o intrebare in legatura cu un dosar de dauna pe casco. Acum cateva zile sotia a lovit un maidanez, si s-a dus la asiguratorul unde am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! in prezent exista vreo lege care sa-mi interzica ... mio.c mio.c Buna ziua ! In prezent exista vreo lege care sa-mi interzica sa hranesc cainii comunitari, au fost sterilizati si lasati liberi de unde i.au luat. Vecinii au o ... (vezi toată discuția)
Acident rutier grav datorat unei gropi in carosabil Ionatan Ionatan Acidentul s-a datorat unei gropi cu adancimea de 1 metru si cu o diametru aproximativ tot de un metru. Aceasta groapa se afla banda de circulatie (in mijloc) ... (vezi toată discuția)