avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O biserica de cartier deranjeaza zilnic linistea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O biserica de cartier deranjeaza zilnic linistea comunitatii

In urmca cu aproximativ 1 an de zile in dreptul cladirii in care am domiciliul s-a daramat un parc pentru copii pentru a se construi o biserica fara a intreba nimic pe locatari (am inteles ca aceste practici sunt ceva foarte obisnuit in Romania).
Aceasta biserica deranjeaza zilnic linistea comunitatii prin activitatile specifice si nu numai:

- fiind construita relativ nou se fac numeroase lucrari de constructii de imobile pe acea proprietate si de amenajarea lor; aproape in fiecare zi lucratoare si sambata aceste lucrari incep sa se desfasoare la ora 7 dimineata;
- tot in jurul orei 7 (cel tarziu la ora 7 si 45 de minute) se trag niste clopote apoi se loveste un bat de un par (din cate am inteles procedura se numeste "batut toaca");
- fiecare slujba este difuzata de boxe situate pe frontispiciul cladirii principale la un nivel care trece prin geamurile duble cu care este prevazuta locuinta mea (spre deosebire de sunetul vocilor de copii care se joaca, de exemplu).

Citez din Lg 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii
publice:

art. 2
Constituie contraventie savirsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel
de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
28) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
29) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinaţia de locuinţe sau în imediata vecinătate a acestora.

Intrebarea mea este: exista si alte acte normative care statuteaza drepturi si obligatii institutiilor/societatilor?
Jihadul? era o biserica musulmana? n-am stiut........Oricum cert e ca la adapostul anonimatului poti spune orice. Eu ma bucur ca vorbele mele i-au aprins pe unii dom' i si unele madame. Dar cum zicea elena "sa ne relaxam" sub cer e loc pentru toti chiar si cei saraci cu duhul sau cum era P.S.-ul acela. Treaba romaneasca si aici, pai ce Dorel sa fie doar la tv......?
MihaiTomescuAvocat a scris:

Jihadul? era o biserica musulmana? n-am stiut........Oricum cert e ca la adapostul anonimatului poti spune orice. Eu ma bucur ca vorbele mele i-au aprins pe unii dom' i si unele madame. Dar cum zicea elena "sa ne relaxam" sub cer e loc pentru toti chiar si cei saraci cu duhul sau cum era P.S.-ul acela. Treaba romaneasca si aici, pai ce Dorel sa fie doar la tv......?


exact... treaba romaneasca!!!
J H a scris:

PS Asa-i: fericiti cei saraci cu duhul ca a lor va fi imparatia cerurilor...


Dar:Fericiti sunt cei care rad de ei insisi caci vor avea de ras toata viata
MihaiTomescuAvocat a scris:

Jihadul? era o biserica musulmana? n-am stiut........Oricum cert e ca la adapostul anonimatului poti spune orice. Eu ma bucur ca vorbele mele i-au aprins pe unii dom' i si unele madame. Dar cum zicea elena "sa ne relaxam" sub cer e loc pentru toti chiar si cei saraci cu duhul sau cum era P.S.-ul acela. Treaba romaneasca si aici, pai ce Dorel sa fie doar la tv......?


Spunea B.Pascal in"Cugetari":
"Ultimul demers al ratiunii este de a recunoaste ca exista o infinitate de lucruri care o depasesc"
In rest...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii biserica Vladimir03 Vladimir03 Buna ziua, Intrebarea mea poate smulge ceva zambete, dar pentru mine e o problema cat se poate de serioasa! Locuiesc in Bucuresti, sector 6, iar in ... (vezi toată discuția)
Mare problema cu biserica gugy gugy As dori sa stiu daca am vreo sansa de cistig dind in judecata biserica(probabil) sau ma rog, pe cei care raspund de ea. Problema e zgomotul cauzat de clopotele ... (vezi toată discuția)
Zgomot clopote ora 6.00 sce76 sce76 Buna ziuaocuiesc intr.un mic oras armenesc,in apropiere unei catedrale armenesti ,unde in fiecare zi la orele6,12,20 se difuzeaza inregistrarea unor clopote, ... (vezi toată discuția)