Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire

Buna ziua !
Bunicii decedati au avut doua fete. In 1960 si-au construit o casa mai mica in aceeasi curte cu casa veche. In casa veche au locuit in continuare una dintre fete cu sotul ei, care au decedat in urma cu cativa ani si au ramas de ei doi copii in viata. Casa nu-i intabulata pe nimeni.
Intrebare - fata bunicilor care-i in viata mai are drept de mostenire pentru casa veche, casa in care a locuit si a intretinut-o sora ei cu familia ei de peste 50 de ani ? Nu s-a facut succesiune dupa decesul bunicilor.
drept are la jumatate ...dar intai trebuie se sa obtina acte de proprietate pe casa