Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... parcare ilegala?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

parcare ilegala?

Buna ziua,
Mi s-a ridicat masina parcata pe un loc de handicap. Organele nu u vazut cardul legitimatie de handicap care imi confera acest drept.
S-a completat un PV cu avertisment de catre Politia Locala dar firma care a oferit serviciile de ridicare/transport/depozitare mi-a eliberat un BF de 600 lei.
Voi contesta PV-ul si plata celor 600 lei, dar nu stiu in baza caror legi. Cel putin pentru BF.
Pentru PV am gasit asa:
Ordonanta de Guvern nr. 2/2001;
Legea nr. 448 din 6 decembrie 2006 republicată privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

Dar pentru Bonul Fiscal ce lege trebuie invocata?

Multumesc "

Fiecare administratie publica locala,in temeiul disp L nr 448/2006 detine obligatia sa asigure facilitatea locurilor de parcatre pentru auto apartinand persoane cu dizabilitati care detin semn distinctiv
Puteti contesta temeinicia si legalitatea ridicarii masinii in baza facilitatilor conferite de L nr 448/2006 ,a deciziei/certificatului de incadrare in grad de handicap