Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire plata facuta in plus
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire plata facuta in plus

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu cadrul legal la incasarea sumelor platite in plus la furnizor?
Concret, am platit in plus la furnizor o suma. Acum as vrea sa o recuperez. Furnizorul cere de la mine (PJ) chitanta.....
Cod civil:

Art. 1.341. - (1) Cel care plăteşte fără a datora are dreptul la restituire.

Art. 1.344. - Restituirea plăţii nedatorate se face potrivit dispoziţiilor art. 1.635-1.649.
Art. 1.635. - (1) Restituirea prestaţiilor are loc ori de câte ori cineva este ţinut, în virtutea legii, să înapoieze bunurile primite fără drept ori din eroare sau în temeiul unui act juridic desfiinţat ulterior cu efect retroactiv ori ale cărui obligaţii au devenit imposibil de executat din cauza unui eveniment de forţă majoră, a unui caz fortuit ori a unui alt eveniment asimilat acestora.

Da, emiteti o chitanta (daca e vorba de restituire in numerar) pentru incasarea de la furnizor a platii nedatorate.
Ioan Petru Butariu, Contabil