Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... instanta poate acorda altceva decat ceea ce s-a cerut ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

instanta poate acorda altceva decat ceea ce s-a cerut in actiune?

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca instanta poate acorda un drept de creanta asupra unor imbunatatiri facute la un imobil in timpul casatoriei, daca reclamantul a cerut un drept de proprietate (50%)din imobilul care a fost cumparat inainte de casatorie pe numele paratului.
Multumesc!
Multumesc domnule avocat de raspunsurile clare si la obiect.Din experienta si practica d-voastra :se intampla relativ des, sa se acorde de instanta si ce nu s-a cerut?
Extrem de rar, deoarece, asa cum am aratat este motiv clar de revizuire.
Va multumesc! sa aveti un Paste fericit!