Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate FOLOSINREA USCATORULUI.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

FOLOSINREA USCATORULUI.

Solicit un raspuns privind folosirea uscatorului de rufe de pe casa scarii unui bloc. Scara in care m-am mutat de mai multi ani este dotata din constructie cu un uscator de rufe cu o suprafata destul de mare, cred ca peste 20mp. Acest uscator este incuiat de trei locatari de la etajele 2 si 3, uscatorul fiind amplasat la et.4. Intrebarea mea este: cine are dreptul legal de a folosi acest uscator. Din anumite zvonuri am auzit ca acesta trebuie sa fie folosit de locatarii de la parter pentru ca nu au balcoane unde sa-si usuce rufele. Este adevarat? Va multumesc.
In mod normal incaperea trebuie sa poata fi folosita de orice locatar.
Uscatorul reprezinta parte comuna,care in conformitate cu dispozitiile in vigoare se poate utiliza de catre toti proprietarii de pe scara/tronson din cadrul asociatiei de locatari/proprietari
Partile comune din imobil,pot fi utilizate exclusiv de catre proprietari,numai cu acordul adunarii generale si prin incheierea de contract de locatiune,sau comodat cu asociatia de proprietari
Multumesc pentru raspuns.