Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare raport de serviciu functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare raport de serviciu functionar public

O solicitare a unui funcţionar public adresată instituţiei , de suspendare a raportului de serviciu , "pentru interes personal legitim", conform Statutului trebuie aprobată pt ca acesta este dreptul funcţionarului public. Întrebarea e legată de semnficaţia sintagmei : ce înseamnă interes personal legitim ? (funcţionarul vrea sa plece o perioada la muncă în altă ţară) Adică....nu vrea el neaparat , dar este nevoit..nu discutăm aici despre inechităţile salariale din sectorul bugetar, de volumul de muncă, care a explodat în utlimul timp, pe seama câtorva salariaţi...cine lucrează în administraţia publică locală înţelege la ce mă refer, astfel că unii din angajaţi "iau calea pribegiei"...Şi a 2-a întrebare este dacă în momentul în care functionarul invocă acest interes personal legitim , este suficientă invocarea lui sau el ar trebui dovedit. şi cum ? Pe de altă parte interesul public al instituţiei, motivat şi de deficitul de personal, ar putea fi o cauză de respingere a cererii ? Activitatea în instituţie ar fi grav perturbată...se creează precedente care pot genera un exod...atunci cine mai lucrează ? Oamenii se formează într-o perioadă îndelungată...e uşor să spui : dacă nu vrei să stai.., pleacă..punem altul ...La asta ar trebui să reflecteze cei care ne conduc destinele... Mulţumesc !!!
Tpopa, utilizator
O definitie se regaseste in Legea 554/2004, art.2 alin.1 lit.p :
interes legitim privat - posibilitatea de a pretinde o anumita conduita, in considerarea realizarii unui drept subiectiv viitor si previzibil, prefigurat;