Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bonuri de masa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bonuri de masa

Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti daca firmele care se decid sa ofere bonuri de masa angajatilor au beneficii din acest lucru. Din cate am inteles eu au scutire de impozite de la stat sau ceva de genul.

Va rog sa-mi dati mai multe detalii.
Multumesc.
Potrivit art. 21 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal, cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata la determinarea profitului impozabil.

Pentru tichetele de masa acordate se retine la sursa doar impozit pe venit. Nu se retin contributii sociale individuale si nici cele ale angajatorului.
Avantajul acordarii bonurilor de masa consta, asa cum a spus si domnul Cornel Vasile, in aceea ca se retine doar impozit iar nu si contributii, ca in cazul banilor dati sub forma de salariu. In plus, angajatorul are si avantajul ca poate renunta la acest beneficiu acordat salariatilor, fara alte explicatii, daca nu este stipulat altfel in contractul de munca.
Iulian MANEA, Contabil