Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sfanta Lumina din Ierusalim
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sfanta Lumina din Ierusalim

In Sambata Mare, de Pastele Ortodox apare Sfanta Lumina.
A fost cineva acolo ca sa ne relateze ce se intampla?

Interesant este faptul ca, numai de Pastele ortodox apare Lumina Sfanta.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Interesant este faptul ca, numai de Pastele ortodox apare Lumina Sfanta.

Pai la catolici nu are cum sa apara lumina la Ierusalim, caci la Ierusalim sunt doar lacasul ortodox, arab si evreiesc, cu alte cuvinte, fiecare cu normele lui.
Pai...vin si catolici...daca am inteles eu bine...
Vin si musulmani si evrei...

Oricum, la Pastele Catolic nu se aprinde Sfanta Lumina...si nu au de ce sa vina...
Daca s-ar aprinde ar afla si ar veni...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Catolicii nu a ce cauta acolo, poate dar ca turisti, sa caste gura si sa faca poze, insa religia lor nu interfereaza (mai ales dupa ce cruciatii au parasit zona) cu locul respectiv din Ierusalim (dupa cum spuneam, acolo doar evreii, arabii si crestinii ortodocsi).
Corect la Pastele Catolic nu se aprinde Sfanta Lumina. (ei sunt mai evoluati, si nu este gluma ...aprind lumina de la intrerupatoare). :)
Da, chestia cu lumina de la intrerupatoare am observat-o si eu.
Au leduri sau beculete in loc de lumanari.
Introduci un euro si se aprinde un led sau un beculet in loc de lumanare.

Mi-a luat mult timp in Spania sa gasesc biserica cu lumanare sau candela cu foc...

E posibil sa fie turisti cei catolici...cand vin de Inviere la Ierusalim...

Lumânarea -lumină este simbolul Învierii. Indiferent cum apare, poate ar trebui să credem și în minuni în aceste zile. Spune Emil Cioran-omul religios începe cu credința în Dumnezeu, omul de știință sfârșește cu credința în Dumnezeu.De-aș fi Dumnezeu numai om nu m-aș face