Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Romania Start Up - dilema cod CAEN.
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Romania Start Up - dilema cod CAEN.

Salut,

Doresc sa aplic pentru programul Romania START UP si conform schemei de ajutor de minimis , doar anumite domenii se pot finanta, conform Strategiei Nationale pentru Competivitate 2014-2020, una din directiile de politica industriala fiind : Energie si management de mediu.

Productia de energie electrica. Aceasta clasa include activitatea instalatiilor generatoare de energie electrica; incluzand centrale termice, nucleare, hidroelectrice, cu turbine cu gaze, diesel si energie recuperabila.

Aceasta clasa exclude: productia energiei electrice prin arderea deseurilor, vezi 3821

Tratarea si eliminarea deseurilor nepericuloase. Aceasta clasa include eliminarea si tratarea inainte de eliminare a deseurilor nepericuloase, solide sau nu: activitatea de depozitare pentru deseurile nepericuloase; eliminarea deseurilor nepericuloase prin combustie, incinerare sau alte metode, cu sau fara productie de electricitate, abur, inlocuitori de combustibili, biogaz, cenusa sau alte produse secundare destinate utilizarii ulterioare etc.; tratarea deseurilor organice in vederea eliminarii; productia de compost din deseuri organice

Aceasta clasa exclude: incinerarea si arderea deseurilor periculoase, vezi 3822; activitatea unitatilor unde materialele reciclabile amestecate cum ar fi hartia, materialele plastice, cutiile metalice de bauturi, etc. sunt sortate pe categorii distincte, vezi 3822; decontaminarea si curatarea solului si apei; reducerea materialelor toxice, vezi 3900

Colectarea deseurilor nepericuloase. Aceasta clasa include:
colectarea deseurilor solide nepericuloase (gunoi) din cadrul zonelor locale, cum este colectarea deseurilor din gospodarii si intreprinderi cu ajutorul cosului de gunoi, a tomberoanelor, containelor etc. ce pot include materiale reciclabile mixte
colectarea materialelor reciclabile
colectarea gunoaielor in cosuri de gunoi amplasate in locuri publice
colectarea deseurilor provenite din activitati de constructii si demolari
colectarea si eliminarea deseurilor cum ar fi praful si molozul
colectarea deseurilor provenite din filaturi
activitatea de expoatare a instalatiilor de transfer a deseurilor nepericuloase

Aceasta clasa exclude: colectarea deseurilor periculoase, vezi 3812; activitatea de expoatare a gropilor de gunoi pentru eliminarea deseurilor nepericuloase, 3821; activitatea unitatilor unde materialele reciclabile amestecate cum ar fi hartia, materialele plastice etc. sunt sortate in categorii distincte, vezi 3832

Captarea, tratarea si distributia apei. Aceasta clasa include activitati de colectare, tratare si distributie a apei in scopuri menajere si industriale. Este inclusa captarea apei din surse diferite si in scopuri diferite. Este inclusa de asemenea activitatea de exploatare a canalelor de irigatie. Totusi, serviciile de irigare cu ajutorul aspersoarelor (sprinklere) si serviciile similare anexe agriculturii nu sunt incluse in aceasta clasa. Aceasta clasa include:
captarea apei din rauri, lacuri, puturi etc.
colectarea apei de ploaie
tratarea apei in vederea furnizarii acesteia
tratarea apei pentru utilizarea in industrie sau in alte scopuri
desalinizarea apei de mare sau a apei freatice in scopul obtinerii de apa dulce, ca produs principal
distributia apei prin conducte, cisterne sau alte mijloace de transport
activitatea de exploatare a canalelor de irigatie

Aceasta clasa exclude: activitatea de expoatare a echipamentelor din sistemele de irigatii, vezi 0161; epurarea apei uzate pentru prevenirea poluarii, vezi 3700; transportul (la mare distanta) a apei prin conducte, vezi 4950

Colectarea si epurarea apelor uzate. Aceasta clasa include:
exploatarea sistemelor de canalizare sau a instalatiilor de epurare
colectarea si transportul apelor uzate menajere sau industriale provenite de la unul sau mai multi utilizatori,
precum si a apei de ploaie, prin retele de canalizare, canale colectoare, cisterne si alte mijloace de transport (vehicule de vidanjare etc.)
golirea si curatarea haznalelor si foselor septice, a jgheaburilor si puturilor de canalizare; intretinerea toaletelorchimice
epurarea apelor uzate (incluzand apa uzata menajera si industriala, apa din bazinele de inot) prin procese fizice, chimice si biologice, ca : diluarea, separarea, filtrarea, sedimentarea etc.
intretinerea canalelor colectoare si de drenaj, inclusiv canalele de scurgere

Aceasta clasa exclude: decontaminarea apelor de la suprafata sau din subteran, la locul poluarii, vezi 3900; curatarea si deblocarea conductelor colectoare din constructii, vezi 4322

Colectarea deseurilor nepericuloase. Aceasta clasa include: colectarea deseurilor solide nepericuloase (gunoi) din cadrul zonelor locale, cum este colectarea deseurilor din gospodarii si intreprinderi cu ajutorul cosului de gunoi, a tomberoanelor, containelor etc. ce pot include materiale reciclabile mixte
colectarea materialelor reciclabile
colectarea gunoaielor in cosuri de gunoi amplasate in locuri publice
colectarea deseurilor provenite din activitati de constructii si demolari
colectarea si eliminarea deseurilor cum ar fi praful si molozul
colectarea deseurilor provenite din filaturi
activitatea de expoatare a instalatiilor de transfer a deseurilor nepericuloase

Aceasta clasa exclude: colectarea deseurilor periculoase, vezi 3812; activitatea de expoatare a gropilor de gunoi pentru eliminarea deseurilor nepericuloase, 3821; activitatea unitatilor unde materialele reciclabile amestecate cum ar fi hartia, materialele plastice etc. sunt sortate in categorii distincte, vezi 3832

Colectarea deseurilor periculoase. Aceasta clasa include colectarea deseurilor periculoase solide sau nu, de exemplu deseuri incluzand substante explozive, oxidante, inflamabile, toxice, iritante, nocive, cancerigene, corozive, infectioase sau alte substante si preparate nocive pentru sanatatea umana si pentru mediu. Cuprinde, de asemenea, identificarea, tratarea, ambalarea si etichetarea deseurilor in vederea transportului. Aceasta clasa include:
colectarea deseurilor periculoase, cum ar fi: uleiul uzat provenit de la nave si garaje; deseuri periculoase de natura biologica; deseuri nucleare; baterii uzate etc
activitatea de expoatare a statiilor de transfer a deseurilor periculoase

Aceasta clasa exclude: decontaminarea si curatarea cladirilor, amplasamentelor miniere, solului, apei freatice (de exemplu eliminarea azbestului), vezi 3900

Tratarea si eliminarea deseurilor periculoase. Aceasta clasa include:
eliminarea si tratarea inainte de eliminare a deseurilor periculoase, solide sau nu, inclusiv deseuri care pot fi explozive, oxidante, inflamabile, toxice, iritante, cancerigene, corozive, infectioase si alte substante si preparate daunatoare pentru sanatatea umana si pentru mediul inconjurator.
activitatea unitatilor pentru tratarea deseurilor periculoase
tratarea si indepartarea animalelor moarte sau infestate toxic si a altor deseuri contaminate
incinerarea deseurilor periculoase
eliminarea bunurilor uzate cum sunt frigiderele, pentru a elimina deseurile nocive
tratarea, eliminarea si stocarea reziduurilor nucleare radioactive incluzand: tratarea si eliminarea deseurilor radioactive de tranzitie, adica in descompunere in perioada transportului, de la spitale; capsularea, pregatirea si alte tratamente ale deseurilor nucleare, in vederea depozitarii

Aceasta clasa exclude: reprocesarea combustibililor nucleari, vezi 2013; incinerarea deseurilor nepericuloase, vezi 3821; decontaminarea si curatarea solului si apei; reducerea toxicitatii materialelor, vezi 3900

Activitati si servicii de decontaminare. Aceasta clasa include:
decontaminarea solului si a apei freatice la locul poluarii, folosind, de exemplu, metode mecanice, chimice sau biologice
decontaminarea uzinelor sau a amplasamentelor industriale, inclusiv uzine nucleare si terenul aferent
decontaminarea si curatarea apelor de suprafata in urma poluarii accidentale, de exemplu prin colectarea poluantilor sau prin aplicarea de substante chimice
curatarea petelor de titei si a altor poluanti de pe sol, de pe suprafata apei, din oceane si mari, inclusiv zonele costiere
lucrari de indepartare a azbestului, vopselei pe baza de plumb si a altor materiale toxice
alte activitati specializate de control al poluarii

Aceasta clasa exclude: combaterea daunatorilor din agricultura, vezi 0161; purificarea apei in scopul alimentarii cu apa ,vezi 3600; tratarea si eliminarea deseurilor nepericuloase, vezi 3821; tratarea si eliminarea deseurilor periculoase, vezi 3822; maturarea si stropirea strazilor etc., vezi 8129

Intrebarea mea este, eu daca doresc sa colectez deseuri in vederea sortarii si transformarea acestora in baloti , sunt eligibil?
Conform "Directiei Energie si Management de Mediu" de mai sus codul caen 3811 este eligibil dar acesta presupune doar colectarea de deseuri nepericuloase, fara o anumita destinatie a acestora. (prelucrarea/sortarea s.a.m.d)
Eu ma gandeam ca pot aplica pentru colectarea deseurilor, avand cod caen principal(3811), iar 3832 cod caen secundar pentru balotarea acestora. Aferent codului caen secundar as dori sa achizitionez prin proiect doua prese de balotat deseuri. Considerati ca includerea acestora in buget ar duce la respingerea proiectului / neeligibilitatea cheltuieli prorpiu-zise?

Multumesc!

Puteti accesa fondurile guvernamentale pe cod secundar fara nici o problema, doar ca va trebui sa aveti firma infiintata la momentul aplicarii. Daca aveti firma infiintata mai mult de 2 ani, momentan nu puteti accesa fonduri.
Accesarea fondurilor se poate face doar pe 1 cod CAEN.