Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare o parte din casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare o parte din casa

As dori sa stiu cum se procedeaza in vanzarea unei parti din casa...documente ...cateva informatii utile.
Va multumesc anticipat.
Mergeti la un notar. In principiu aveti nevoie de actul de proprietate, actele de identitate, certificatul fiscal, adeverinte de utilitati.
Daca sunteti proprietar pe acea parte din casa mergeti la notar impreuna cu actele de proprietate si schita cadastrala, alte indrumari le primiti de la biroul notarial
Proprietatea este a mea si a sotului...
Este vorba de schita cadastrala de la cumparare sau trebuie sa iau de la cadastru???
Va multumesc pentru raspunsuri.
Pt ca sunteti ambii proprietari si e vb de o proprietate in devalmasie, veti putea vinde o cota cu acordul sotului, veti vinde impreuna. Daca vreti sa vindeti numai partea dvs, nu puteti fara sa faceti partaj.
Ca si acte, aveti nevoie de titlul de proprietate - in cazul dvs contractul incheiat la cumparare, cadastru, daca are- luati de la ocpi , precum si o copie dupa incheierea de intabulare, extras de carte funciara- toate astea de la ocpi. Apoi, certificat fiscal (e valabil doar pana la sfarsitul lunii), adeverinta de la asociatia de proprietari ca nu aveti datorii la intretinere, sau daca aveti, care sunt alea, actele dvs de identitate valabile inca.. si cam atat.

Da, schita cadastrala de la cumparare, din care rezulta ca este inscris imobilul in Cartea Funciara.