avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Dețin casa _ urmare a unui proces de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Dețin casa _ urmare a unui proces de partaj ( tranzacție ...

Buna ziua!
Dețin casa _ urmare a unui proces de partaj ( tranzacție încheiată în anii '90)
O pot vinde sau dona unuia dintre copiii mei _( sau unui nepot minor ???)
Care sunt demersurile de urmat ?
Ce acte ar trebui să dețin ? Termenul de valabilitate a acestor acte ?
Modalitatea cea mai simpla și convenienta va rog.
Multumesc
Mergeti la notar cu actele dacă vreți sa vindeți.


CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Mergeti la notar cu actele dacă vreți sa vindeți.

Știu că o vânzare se face DOAR la notar .
Întrebăm
_ ce ACTE ar trebui să am când ajung la notar?
Ce valabilitate au actele - ideea fiind că eu pregătesc actele acum și vând / donez peste _ să zicem , 5 ani ?
_ Pot dona / vinde unui nepot minor ?!

Nu aveti ce acte sa pregatiti acum pt un demers facut peste n ani..Titlul dvs .de proprietate este tranzactia respectiva.,restul actelor certificat fiscal se scot la momentul respectiv.Daca nu aveti cadastru si intabulare in cartea funciara puteti sa faceti acum.
Ultima modificare: Luni, 23 Mai 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Înțeleg că aș putea să fac cadastru și intabularea imobilului .Corect ?
Cadastru și intabularea necesare vânzării rămân valabile " N" ani ?!
Care este procedura pentru a face cadastru
Intabulare
Miltumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu aveti ce acte sa pregatiti acum pt un demers facut peste n ani..Titlul dvs .de proprietate este tranzactia respectiva.,restul actelor certificat fiscal se scot la momentul respectiv.Daca nu aveti cadastru si intabulare in cartea funciara puteti sa faceti acum.

Procedura e foarte simpla.platiti un exert cadastrist care va face demersurile necesarez,schite cadastrale,intabulare.la OCPI .(inscrieres in CF va face dovada dreptului dvs de proprietste si este valabila pana la momentul instrăinării .)

Alte discuții în legătură

In 2002 a fost demolat un perete din interiorul unui apartament isabel30061964 isabel30061964 In 2002 am preluat un apartament cu doua camere, modificat. Peretele dintre intrare spre bucatarie a fost desfiintat. Nu stiu daca era de rezistenta sau nu. ... (vezi toată discuția)
Despre intabulare leonida leonida poate un mostenitor care nu a intabulat casa pe numele sau sa vanda,si daca nu ce anume trebuie facut pentru a o intabula,se poate face si notarial? (vezi toată discuția)
Acte necesare vanzare teren iulia bumbu iulia bumbu Am titlu de proprietate a unui lot de pamant intravilan, am cadastru facut la el , intrebarea mea este ce acte imi mai trebuiesc pentru a-l putea vinde (vezi toată discuția)