Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tinuta obligatorie conducator auto transport persoane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tinuta obligatorie conducator auto transport persoane

Buna ziua. Aveti idee conform carei legi conducatorii auto de atocare au dreptul ca tinuta obligatorie sa fie decontata de institutie?
ContSters142942, utilizator
Daca tinuta obligatorie (uniforma) este mentionata in Regulamentul de ordine interioara al firmei si sortimentele plus periaoda de utilizare sunt nominalizate in contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma, ca echipament individual de protectie, trebuie respectate prevederile din Cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a echipamentului individual de protectie aprobate prin HG nr.1048/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare care stabilesc:
-art.10 (1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care
asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii,
repararii si inlocuirilor necesare.
(2) Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei poate stabili dispozitii pe baza carora sa
se impun a ca lucratorul sa contribuie la costul unui anumit echipament individual de protectie, in situatiile in care utilizarea echipamentului nu este exclusiv pentru locul de munca.
Uniforma impusa poate fi purtata si in afara orelor de munca, caz in care prin contractul colectiv de munca, se poate negocia partea de contributie a salariatului la costul impus al uniformei.
Tinuta decenta in cazul soferilor de pe autocare poate face parte din "politica" interna a firmei pentru atragerea clientilor.
Nu exista niciuntext de lege care sa va impuna asa ceva.