Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Copii coasigurati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Copii coasigurati

Exista un temei legal pentru ca un copil sa fie coasigurat?
copii sunt coasigurati doar cat sant la scoala.
Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Astfel, copiii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

Legea nr.95/2006
Art. 213
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei :

a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;
Multumesc!