Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de renuntare la drept
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de renuntare la drept

Buna ziua,
Ma intereseaza daca fratele meu poate da vreo declaratie la notar sau avocat in care sa renunte la averea din partea parintilor ce ii va reveni dupa moartea lor.
Mentionez ca acesta vrea de pe acum sa renunte la partea lui in favoarea mea.
Parintii traiesc.

Va multumesc !!!
Declaraţie de renunţare in favorem este de fapt o declaraţie de acceptare a succesiunii, deoarece ea conţine o transmisiune a drepturilor, transmisiune care nu poate avea loc decat in situaţia în care cel care transmite are dreptul in patrimoniul său.

Pentru a dispune ca dreptul succesoral să fie atribuit unei anume persoane, dispunătorul trebuie să fi acceptat succesiunea.

Anularea unui astfel de act (sau constatarea nulitaţii absolute) are loc în condiţiile generale de anulare a oricărui act juridic.

SimonaCR, fiţi mai explicită. Ce înseamnă că mostenitorul caruia i-au fost donate drepturile fratilor a incheiat doar actul de mostenire?
Multumesc de raspuns.
MA refeream ca a incheiat doar un certificat de mostenitor la notariat, in baza declaratiei de renuntare de drept a fratilor.

Stiu ca pt definitivare treb facute si intabulare, cadastru