avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fara flotant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fara flotant

Intr-o casa impartita in doua, intr-o parte locuiesc eu si familia mea iar in celanta locuia unchiul meu care a murit,acum acolo unde locuia unghiul meu o venit o sora dea lui, matusa cu mine, care locuieste acolo fara nici un fel de act , flotant sau orice altceva,iar casa este pe nmele bunicilor.Asi dori sa stiu daca are drept sa stea acolo pana se face succesiunea casei si terenului?
Cel mai recent răspuns: obrejaovidiu , utilizator 17:32, 21 Aprilie 2015
Legal,daca nu detine viza de flotant,in cazul unui control din partea autoritatilor este pasibila de amenda
si ca sa reclam ma pot duce la primarie sau la organele de politie?
asa cum stati dvs, sta si ea.
nu aveti cum sa ii interziceti sa stea.. iar viza de flotant isi poate face..
amenda e oricum mica, pana la 80 de lei. Viza nu are legatura cu dreptul ei de a sta.
pai da dar noi stam aici de 30 de cand s-o construit casa, avem buletin , ea nu ar nimic

pai nu trebuie sa te primeasca cineva in spatiu ca sa poti sa-ti faci viza de flotant?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Flotant posibil in timpul succesiunii? Ioana B1980 Ioana B1980 Buna ziua, sper sa ma puteti ajuta cu o informatie. Locuiesc in chirie, iar proprietarul apartamentului a murit. Flotantul mi-a expirat intre timp. Sotia ... (vezi toată discuția)
Viza flotant / mutatie valentinnn valentinnn Buna ziua, Se da urmatoarea speta: Domiciliu pe C.I.intr-un oras. Odata cu schimbarea locului de munca, te muti intr-un alt oras la un prieten, fara ... (vezi toată discuția)
Forme legale pentru a locui undeva darksideliar darksideliar Ce se intampla daca stau la bunicii mei mai mult timp dar fara forme legale ? mai mult timp insemnand 1-2 ani. (vezi toată discuția)