Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Locuinta cu un etaj- distanta legala dintre cladire si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Locuinta cu un etaj- distanta legala dintre cladire si gardul vecinului?

Care este distanta legala dintre constuctia cu un etaj si gardul unui vecin???Multumesc.

Trebuie respectata regula instituita de art. 611 NCC potrivit careia proprietarul este obligat sa isi faca streasina casei sale astfel incat apele provenind de la ploi sa nu se scurga pe fondul proprietarului vecin.
De asemenea, trebuie respectata distanta minima in constructii prev. de art. 612 NCC, respectiv o distanta minima de 60 cm fata de linia de hotar, daca nu se prevede altfel prin lege sau prin Regulamentul de urbanism, astfel incat sa nu se aduca atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanta minima se poate face numai prin acordul partilor exprimat prin inscris autentic. ;)
Intervine și însorirea având în vedere că prin Regulament de urbanism, distanța față de clădirea vecină trebuie să fie o distanță egală cu 1/2 din înălțimea clădirii cele mai înalte dar nu mai mică de 3m.(art. 24 al Regulamentului de urbanism)