Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Ordinul CSA Nr. 14/2011 ref. polite RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Ordinul CSA Nr. 14/2011 ref. polite RCA

Buna ziua,
Ma poate lamuri cineva , va rog, daca precizarile din acel ordin includ un contract de comodat intre persoane fizice.... mai precis, daca RCA se poate face pe numele comodatarului / utilizator, si nu pe al comodantului / proprietar inscris in talon.

Brokerul de asigurari sustine ca prin utilizator se intelege doar cazul cumparatorului prin contract de leasing cu firma auto inca proprietara.

A doua intrebare ar fi : cum se aplica povestea cu varsta si vechimea permisului soferului in cazul unei persoane juridice.
Multumesc
Polita RCA se inchie pe numele propritarului din talon.Utilizator pe polita va aparea doar in situatia in care este vorba de un contract de leasing, Pentru persoane juridice, calculul primei de asigurare se face in functie de codul CAEN al societatii si utilizarea autovehiculului.nu in functie de varsta soferului.
Strict dupa litera legii la rubrica utilizator poate fi inscrisa si persoana juridica si persoana fizica atata timp cat exista un contract de folosinta din partea proprietarului , persoana fizica sau juridica. La unele societati insa nu poate fi facut acest lucru dar este un abuz ori o interpretare subiectiva a legii.
Cu toate acestea insa tariful va fi calculat in functie de datele proprietarului nu de cele ale utilizatorului.
Daca v-ati gandit la aceasta varianta in ideea sa fentati pretul mai mare pentru anumite categorii de proprietari va spun ca NU MERGE !

Plus de asta Ordinul 14/2011 al CSA a fost inlocuit de Norma 23/2014 a ASF !
multumesc