Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aprobarea Pontajului se poate refuza ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aprobarea Pontajului se poate refuza ?

Directorul institutiei noastre publice vrea ca
Pontajul salariatilor sa fie intocmit de catre Resursele Umane
si sa fie avizat de fiecare sef de compartiment sau birou, pentru confirmarea prezentei sau lipsei acestora de la serviciu,
iar Directorul institutiei sa semneze doar pentru secretara si sefi.
Insa, incepand din data de 24.04.2015, Directorul institutiei noastre refuza sa aprobe Pontajul tuturor salariatilor.

Am studiat Proceduri Operationale care sunt afisate pe Internet
si am constatat ca
Pontajul se întocmeşte într-un singur exemplar
( sau, in cazul de fata, dupa cum se doreste
se centralizeaza cele care ar fi intocmite de catre sef in parte),
stă la baza întocmirii statelor de plată
si ca, conducerea unităţii care îl aprobă.

Este legal sau nu ca
Directorul institutiei noastre sa refuze aprobarea Pontajului ?
Si atunci, daca Directorul institutiei va semna /va aproba
doar pentru secretara si sefi,
cum se vor mai face Statele de plată la ceilalti salariati ?
Odata ce acesta nu va mai aproba Pontajul,
cum se va mai face plata celorlalti salariati ?

Ce Lege arata cum se procedeaza la intocmirea si aprobarea Pontajului ?
Nu exista niciun text de lege care sa reglementeze modul de intocmire si aprobare a pontajului.

In Reg.intern sau in ROF ori in Procedurile Operationale la nivel de angajator ar trebui sa fie prevazut asa ceva.
Va rog mult sa imi spuneti
daca se poate face plata salariatilor
si in cazul in care
Directorul institutiei noastre refuza aprobarea Pontajului ?
pentru ca:

- Din Procedurile Operationale care se gasesc pe Internet
ar rezulta ca Pontajul sta la baza intocmirii
Statului de salarii.

Or, Statul de salarii este aprobat de Directorul institutiei noastre.