Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aplicare legea 70/2015
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aplicare legea 70/2015

Buna ziua , as dori sa stiu daca legea 70/2015 se aplica la casele de amanet si schimb valutar, referitor la platile catre persoanele fizice pentru produsul amanetat sau valuta schimbata. Va multumesc anticipat pentru ajutor
Legea 70/2015:

Art. 1.
(2) Prevederile prezentului capitol nu se aplică Trezoreriei Statului, instituţiilor de credit, instituţiilor emitente de monedă electronică, instituţiilor care prestează servicii de plată, autorizate de Banca Naţională a României sau autorizate în alt stat membru al Uniunii Europene şi notificate către Banca Naţională a României, potrivit legii, instituţiilor financiare nebancare şi entităţilor care efectuează operaţiuni de schimb valutar, definite potrivit legii, pentru operaţiunile specifice activităţii pentru care acestea au fost autorizate, precum şi operatorilor din domeniul jocurilor de noroc.

Legea nr. 93/2009 privind instituţiile financiare nebancare

Art. 14. - (1) Instituţiile financiare nebancare pot desfăşura următoarele activităţi de creditare:

d) acordare de credite cu primire de bunuri în gaj, respectiv amanetare prin case de amanet;

Atentie nu aplicati prevederile legii 70/2015 pentru operaţiunile specifice activităţii pentru care acestea au fost autorizate. Pentru alte operatiuni aplicati.
Ioan Petru Butariu, Contabil