Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta pentru medic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta pentru medic

As dori sa stiu daca angajatorul trebuie sa mai elibereze adeverinte pentru medic incepand cu data de 1 mai 2015 avand in vedere ca Ordinul CNAS 98/2015 art.1 alin 2 a spune ca dovedirea calitatii de asigurat se face cu cardul si alin3 b spune ca " adeverinta de asigurat se elibereaza de catre casa de asigurari de sanatate pentru persoanele care refuza cardul". Multumesc anticipat pentru raspuns.
Asa este, angajatorul nu mai da acea adeverinta. Doar casa de sanatate.
In continuare medicii trimit oamenii dupa adeverinte chiar daca au card, este obligatoriu sa eliberez adeverinte ?