Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PERMIS CONDUCERE CAT C
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PERMIS CONDUCERE CAT C

Detin permis de conducere cat B si sunt cetatean roman.Permisul il am deja schimbat din romanesc in U.K.
Pentru a putea sa obtin categoria C in Romania trebuie sa preschimb iar permisul in romanesc inainte de a face scoala?Sau predau permisul englezesc dupa ce iau examenul la categoria C si mi se elibereaza altul romanesc?Daca sunt obligat sa il schimb inainte de scoala, cat timp dureaza preschimbarea din englezesc in romanesc?
Autoritatile unui stat nu pot modifica/completa un document (permis) emis de autoritatile altui stat chiar daca documentul initial a fost emis de autoritatile romanesti.

Prin urmare trebuie sa preschimbati permisul in RO, sustineti examen si obtineti cat.C, se adauga categ. noua pe permis si apoi il preschimbati in UK daca doriti.