avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocata a reziliat unilateral contractul de asistenta ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocata a reziliat unilateral contractul de asistenta juridica

invocand ca a intervenit o divergenta de opinie juridica... ceva bazaconie de genul asta.
Este evident ilegala aceasta reziliere, avand in vedere forta obligatorie a contractelor, neputand inceta decat prin acordul partilor.
Pactul comisoriu permite rezilierea doar in caz de neplata onorariului.

Cum anume cer instantei sa anuleze rezilierea? Cer sa constate nulitatea rezilierii?? Daca da, ce nulitate?!
Credeam ca admin-ul acestui forum v-a exclus definitiv.Dvs de ce credeti ca a renuntat ,banuiesc ca doreati sa o invatati cum sa-si faca treaba.MA mira insa ca avand vastele dvs cunostinte juridice apelati la un av.Oricum sunt gata sa pariez va in curand o sa fiti banat din nou.Sanatate si succes in lupta dvs titanica cu sistemul:D
Nu am inteles cine vrea sa rezilieze contractul.

Divergenta de opinie juridica se poate face separat si in scris in caz de judecata la instanta atata timp cat nu se sustine de unul admiterea si de altul respingerea...sau invers...
Adica sa nu va bateti cap in cap...
Avocata A REZILIAT deja contractul, in mod unilateral.
Si a invocat, IN MOD MINCINOS, divergenta de opinie juridica.
In realitate, eu am declarat ca nu e nicio divergenta.

Ii cer instantei sa constate nulitatea rezilierii unilaterale??? Da, si cum??
Daca nu e nicio divergenta... inseamna ca sunteti de acord cu rezilierea, da?

Contractul de asistenta juridica poate fi reziliat unilateral de ambele parti, fiind un contract in care relatia dintre cei doi trebuie sa fie de o anumita natura (incredere, respecte etc). Astfel, daca doar modalitatea de abordare difera intre avocat si client, oricare parte poate rezilia/rezolutiona contractul.

Nu aveti sanse sa actionati in justitie avocatul sa va reprezinte cu forta, numai faptul ca nu doreste e suficient. Ce are acea divergenta la baza, nu stiu.
Puteti actiona avocatul pentru dauna in cazul in care ati platit deja pentru mai multe servicii si acesta nu va returneaza parte din bani, daca ati suferit vreo pierdere directa cauzata de renuntarea lui la mandat etc.
Nu sunt de acord cu rezilierea!!! Sper ca a fost o gluma :)
M-am referit ca nu e nicio divergenta de opinie juridica referitoare la dosarul in care o angajasem!

Va rog sa imi indicati in ce fel CAJ deroga de la forta obligatorie a tuturor contractelor.
Nici dpdv moral nu suna acceptabil, dar dpdv legal: sa i se nazareasca avocatului sa rezilieze contractul in mijlocul procesului!??!??

Am actionat deja avocatul in judecata... dar evident nu cu scopul de a-l obliga sa continue sa presteze :)
Ce bine ca a raspuns Avlil... dar avoatii intotdeauna sunt partinitori, cand vine vb de avocati.
La concurenta cu partinitorismul judecatorilor fata de judecatori :)

Alte discuții în legătură

Reziliere contract cablu canal s yo_nelutzu1977 yo_nelutzu1977 am un contract cu firma de cablu canal s din februarie 2010 pina in februarie 2011 acum 3 luni am facut cerere de reziliere fiind cu plata la zi,nici pina azi ... (vezi toată discuția)
Contractul de asistenta juridica e nenumit? aidu aidu CAJ nu este reglementat nici de Codul Civil, nici de Legea 51/1995. Avand in vedere ca statutul profesiei de avocat nu are statut de lege, fiind decizia UNBR, ... (vezi toată discuția)
Modalitati de reziliere contract inchiriere. grandanat grandanat Care sunt modalitatile de reziliere unilaterala a unui contract de inchiriere incheiat intre 2 persoane juridice (altele decat cele prevazute expres in ... (vezi toată discuția)