Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocata a reziliat unilateral contractul de asistenta ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocata a reziliat unilateral contractul de asistenta juridica

invocand ca a intervenit o divergenta de opinie juridica... ceva bazaconie de genul asta.
Este evident ilegala aceasta reziliere, avand in vedere forta obligatorie a contractelor, neputand inceta decat prin acordul partilor.
Pactul comisoriu permite rezilierea doar in caz de neplata onorariului.

Cum anume cer instantei sa anuleze rezilierea? Cer sa constate nulitatea rezilierii?? Daca da, ce nulitate?!
E un oarece spirit normal de casta, unii il exagereaza insa.
Cat priveste cererea de indicatii, e un numar mult prea mare de ore de munca sa va explic asa ceva, e cam o jumatate de materie de anul 1 si 2 de drept. Si mai sunt si elemente prin anul 3...
Cat despre partea morala a acestei chestiuni, asa o fi dupa morala dv., insa dupa deontologia si morala europeana si romaneasca, lucvrurile stau diferit. Insa fiecare individ are propriile valori.
CAJ, e o abreviere de justitiabil, nu e o exprimare de profesionist. CAJ nu deroga, e o forma speciala de contract de mandat oneros.
Vedeti despre aceste contracte in legea 51/1995 si in statutul avocatilor.
Nimic n-am inteles :)

CAJ nu e abreviere... ci e acronim!

Apoi, daca CAJ nu deroga de la CC, atunci... nu deroga. Adica atunci se aplica CC, nu 'statutul avocatilor'.
App, am folosit acest argument extrem de interesant in intampinare:
Eu n-am nicio treaba cu 'statutul avocatilor', care e hotararea UNBR nush care... deci nu imi este opozabil.
aidu, utilizator
Un alt coleg tocmai zisese ca nici avocatul sa sustina admiterea actiunii, iar clientul respingerea ei... si tot nu ar fi situatie de divergenta de opinie juridica :)