Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema cu vecinul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema cu vecinul

Buna ziua, am de ceva timp problema cu vecinul.De exemplu am vrut sa merg sa imi tencuiesc spatele casei iar acesta nu a vrut sa ma lase sa intru la el in curte.Am fost la primarie si acestia nu au rezolvat mai nimic, decat ca au venit la el la poarta si au vorbit degeaba.Ce este de facut?Normal 50 de cm din spatele casei(curtea lui) sunt ai mei, iar acesta are gardu lipit de casa mea.Daca tai 50 de cm din gardul dansului si intru pe acolo sa fac treaba ar fi o solutie? sau asa o sa imi fac mai multe probleme?
Nici gând să tăiați din gardul vecinului- ar însemna distrugere.
Dar aveți tot dreptul ca printr-o acțiune în instanță denumită ORDONANȚĂ PRESEDINȚIALĂ să solicitați o servitute de trecere pe proprietatea vecinului pentru a vă zugrăvi peretele respectiv. Acțiunea se va face în contradictoriu cu vecinul, ca pârât, se va judeca în regim de urgență . Faceți niște planșe foto pt. a arăta starea peretelui, distanța dintre case, .