Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Registru de bani personal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Registru de bani personal

Buna ziua,
As dori sa intreb ceva in legatura cu registrul de bani personal, se gaseste undeva tipizat in magazine de exemplu sau se scoate de pe internet? Si pana in 7 Mai unde trebuie depus si de catre cine?
Va multumesc.
Unitatea . . . . . . . . . .

C.I.F. . . . . . . . . . .

Adresa . . . . . . . . . .

REGISTRUL DE BANI PERSONALI

Nr. crt. Data Numele şi prenumele Funcţia Suma de bani la începerea programului Ora înregistrării Semnătură angajat
Zi Lună An
Caiet format A4
Registrul de prezintă sub forma unui caiet A4. Poate fi tipărit de operatorul economic, poate fi un caiet A4 în care se desenează capul de tabel din ordin, nu contează. Contează să fie format A4, să conțină exact modelul din anexa la ordin, să fie numerotate paginile și să fie notificată deschiderea lui.

Deschiderea registrului înseamnă prima operare a datelor în registru.
Operatorul economic notifică organului fiscal competent de administrare constituirea registrului de bani personali, precizând data deschiderii acestuia şi numărul de pagini, conform numerotării acestora, în termen de 5 zile lucrătoare de la data publicării ordinului nr. 513/2015, care a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 300 din 30 aprilie 2015.
Nu trebuie sa mergeti cu el la ANAF, trebuie trimisa doar notificarea de care v-a scris colegul mai sus. Va puteti lista de pe net cu cate pagini doriti, nu e nevoie sa il cumparati insa in notificare trebuie sa scrieti cate pagini are.
Cititi acest articol, e lamuritor:
www.avocatnet.ro/content/art...
Aveti si un model de notificare in atasament.

Daca nu ati depus inca notificarea nu e problema, nu puteti fi sanctionat:
www.avocatnet.ro/content/art...