Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registrul de bani personali PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registrul de bani personali PFA

Buna ziua!

PFA fara salariati,utilizeaza casa de marcat trebuie sa intocmeasca registrul de bani personali?
Conform Ordinul MFP nr. 513/2015, publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 300 din 30 aprilie 2015 si care a intrat in vigoare la data publicarii, firmele care utilizeaza case de marcat trebuie sa intocmeasca un Registru de bani personali, document in care sa fie inscrisi banii personali ai angajatilor.
Chiar daca nu aveti angajati, sunteti obligat sa aveti acest registru.
M_conta a scris:

....... firmele care utilizeaza case de marcat trebuie sa intocmeasca un Registru de bani personali, document in care sa fie inscrisi banii personali ai angajatilor.
Chiar daca nu aveti angajati, sunteti obligat sa aveti acest registru.

Opinia Dvs. este chiar interesanta.
Daca nu ai salariati pe cine treci in "registru" ??.
OMFP nr. 513 din 30 aprilie 2015 pentru aprobarea modelului și conţinutului registrului de bani personali precum şi a procedurii de înregistrare a acestuia la organul fiscal, MOf. nr. 300 din 30 aprilie 2015
Art.4
Registrul de bani personali prevăzut la art. 4 alin.(12) lit. i) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,
se completează zilnic de către personalul operatorului economic care își
desfășoară activitatea în unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor
, la
începutul programului de lucru, fără ștersături sau modificări și fără a lăsa spații
neutilizate.
Art.5
Operatorul economic răspunde de integritatea registrului de bani personali și
completarea zilnică a acestuia de către personalul care desfășoară activitate în unitatea
de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor.

...in concluzie...nu trebuie intocmit registrul?
Sunt obligati sa detina registrul de bani personali toti operatorii economici care detin casa de marcat, fie PFA, II, IF, SRL, s.a.m.d.
Pentru PFA la norma de venit care are casa de marcat, registrul de bani personali este obligatoriu.
Pentru PFA fara angajati dar care are casa de marcat, registrul de bani personali este obligatoriu.
Pentru operatorii economici care au ca obiect de activitate taxi, registrul este obligatoriu si se pastreaza in masina.