Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Statut functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Statut functionar public

Am marea rugaminte , daca se poate , sa fiu lamurit intr-o problema . Daca un functionar public angajat intr-o institutie bugetara are statutul de asociat , cu 50% cota parte , intr-o societate privata , chiar daca aceea societate este suspendata pentru inactivitate , si completeaza declaratia de avere/interese in care omite aspectul asocierii , nu contravine legii functionarului public ?Repet , societatea este suspendata pentru inactivitate. Daca da , rog a mi se spune unde se incadreaza.

Cu stima.
Legea nr.176/2010 privind integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice, pentru modificarea şi completarea Legii nr. 144/2007 privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Integritate, precum şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative

Art. 28
Fapta persoanelor care, cu intenţie, depun declaraţii de avere sau declaraţii de interese care nu corespund adevărului constituie infracţiunea de fals în declaraţii şi se pedepseşte potrivit Codului penal.
Multumesc mult , dar raspunsul institutiei unde isi desfasoara activitatea suna ceva la modul ca , societatea unde este asociat este suspendata pentru inactivitate si legea functionarului public nu se aplica , netinand cont ca totusi exista falsul in declaratii . Daca ma puteti ajuta cu ceva mai multe amanunte ar fi foarte bine .

Cu respect.
Atat timp cat are calitatea de functionar public , i se aplica dispozitiile mentionate anterior de mine.

Daca doriti un raspuns cat mai exact atunci intrebati la ANI - Agenţia Naţională de Integritate
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult ,

Cu stima