Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Paza si Protectie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Paza si Protectie

Buna ziua,

As dori sa adresez urmatoarea intrebare pentru cunoscatori:

In cazul in care sunt o societate juridica si detin un teren( suprafata peste 2000m2) sunt obligata sa ii asigur paza?
Daca da , va rog sa-mi spuneti daca exista o obligatie a societatii referitoare la numarul paznicilor ce trebuie angajati?

Va multumesc !

Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor prevede:
Art. 16. - Conducatorii unitatilor care detin, cu orice titlu, terenuri agricole sunt obligati sa organizeze paza de camp prin una dintre formele de paza prevazute de lege.
Art. 17. -(1) Paza cailor ferate, a padurilor, a terenurilor forestiere, a fondurilor de vanatoare si de pescuit, a conductelor pentru transportul hidrocarburilor si al produselor petroliere, a sistemelor de irigatii, a retelelor telefonice si de transport al energiei electrice se asigura de catre conducatorii unitatilor centrale de profil, prin corpuri specializate de paza.
(2) Corpurile specializate de paza se organizeaza si functioneaza in structura unitatii beneficiare, in baza unui regulament aprobat prin hotarare a Guvernului.
Art. 18. -(1) In localitatile rurale se organizeaza paza comunala.
(2) Primarul raspunde pentru intocmirea planului de paza a comunei si este obligat sa ia masuri pentru a asigura paza bunurilor publice si ale cetatenilor.
(3) Avizarea planului de paza, instruirea si controlul personalului de paza din localitatile rurale se efectueaza de catre organele locale de politie.
(4) Paza comunala se efectueaza prin rotatie de catre locuitorii comunei sau prin oricare dintre formele de paza prevazute de lege. Obligatia de paza comunala revine fiecarei familii care are domiciliul sau resedinta pe teritoriul comunei si se indeplineste de cate un membru al acesteia, o singura data la fiecare rotatie.
(5) Persoanele care nu corespund cerintelor legii pentru a indeplini atributii de paza sau care, datorita ocupatiilor profesionale, nu pot sa execute serviciul de paza sunt obligate sa achite contravaloarea prestatiilor datorate, in cuantumul stabilit prin hotarare a consiliului local. Plata se poate face si prin prestarea altor servicii in folosul comunei, in conditiile stabilite de consiliul local.
(6) Persoanele care detin proprietati in localitate si nu au domiciliul sau resedinta pe raza acesteia sunt obligate la plata unei contributii, al carei cuantum se stabileste prin hotarare a consiliului local. Plata se poate face si prin bunuri, produse ori prin prestarea altor servicii in folosul comunei, in conditiile stabilite de consiliul local.
(7) Sumele realizate in conditiile alin. (5) si (6) vor fi utilizate pentru procurarea de echipamente de protectie, insemne si mijloace de autoaparare sau utilitare necesare bunei executari a serviciului de paza comunala.
(8) In cazurile in care paza se efectueaza si prin alte forme prevazute de lege, plata serviciului de paza comunala se va asigura din fondurile bugetare locale.
(9) Persoanele care executa paza prin rotatie, potrivit alin. (4), trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 39 lit. a)-c), sa fie absolventi cel putin ai invatamantului primar si sa poarte insemne distinctive in timpul executarii serviciului de paza.
...................................................
CAPITOLUL V
Selectia, atestarea, angajarea, pregatirea si dotarea personalului de paza si garda de corp
SECTIUNEA 1
Selectia si angajarea personalului de paza si garda de corp
Art. 37. - Raspunderea pentru selectia, angajarea, nivelul pregatirii, echiparea si dotarea personalului de paza si garda de corp revine angajatorului.
Art. 38. - Personalul cu atributii de paza se compune din: agenti de paza, portari, controlori de acces, supraveghetori, insotitori de valori sau alte persoane stabilite de conducerea unitatii ori desemnate sa asigure instruirea, controlul si coordonarea activitatii de paza.
Art. 39. - Persoana care urmeaza sa indeplineasca atributii de paza sau protectie trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a) sa fie cetatean roman si sa aiba varsta de cel putin 18 ani;
b) sa fie apt medical pentru exercitarea functiei;
c) sa nu aiba antecedente penale pentru infractiuni savarsite cu intentie;
d) sa fie atestat profesional, potrivit prevederilor prezentei legi.
Art. 40. -(1) Angajarea personalului cu atributii de paza sau garda de corp se face pe baza atestatului eliberat de politie, a certificatului de absolvire a cursului de calificare profesionala, a certificatului de cazier judiciar si, dupa caz, a avizului politiei pentru portarma.
(2) Sunt exceptate de la obligatia obtinerii certificatului profesional prevazut la alin. (1) persoanele care fac dovada ca provin din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala.
............................................
CAPITOLUL VI
Atributiile personalului de paza si garda de corp
SECTIUNEA 1
Atributiile personalului de paza
Art. 47. - Personalul de paza este obligat sa cunoasca si sa respecte indatoririle ce-i revin, fiind direct raspunzator pentru paza si integritatea obiectivelor, bunurilor si valorilor incredintate.
Art. 48. - In timpul serviciului, personalul de paza este obligat:
a) sa cunoasca locurile si punctele vulnerabile din perimetrul obiectivului, pentru a preveni producerea oricaror fapte de natura sa aduca prejudicii unitatilor pazite;
b) sa pazeasca obiectivul, bunurile si valorile nominalizate in planul de paza si sa asigure integritatea acestora;
c) sa permita accesul in obiectiv numai in conformitate cu reglementarile legale si cu dispozitiile interne;
d) sa opreasca si sa legitimeze persoanele despre care exista date sau indicii ca au savarsit infractiuni sau alte fapte ilicite in obiectivul pazit, pe cele care incalca normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar in cazul infractiunilor flagrante, sa opreasca si sa predea politiei pe faptuitor, bunurile sau valorile care fac obiectul infractiunii sau al altor fapte ilicite, luand masuri pentru conservarea ori paza lor, intocmind totodata un proces-verbal pentru luarea acestor masuri;
e) sa incunostinteze de indata seful sau ierarhic si conducerea unitatii beneficiare despre producerea oricarui eveniment in timpul executarii serviciului si despre masurile luate;
f) in caz de avarii produse la instalatii, conducte sau rezervoare de apa, combustibili ori de substante chimice, la retelele electrice sau telefonice si in orice alte imprejurari care sunt de natura sa produca pagube, sa aduca de indata la cunostinta celor in drept asemenea evenimente si sa ia primele masuri pentru limitarea consecintelor evenimentului;
g) in caz de incendii, sa ia imediat masuri de stingere si de salvare a persoanelor, a bunurilor si a valorilor, sa sesizeze pompierii si sa anunte conducerea unitatii si politia;
h) sa ia primele masuri pentru salvarea persoanelor si de evacuare a bunurilor si a valorilor in caz de dezastre;
i) sa sesizeze politia in legatura cu orice fapta de natura a prejudicia patrimoniul unitatii si sa-si dea concursul pentru indeplinirea misiunilor ce revin politiei pentru prinderea infractorilor;
j) sa pastreze secretul de stat si cel de serviciu, daca, prin natura atributiilor, are acces la asemenea date si informatii;
k) sa poarte numai in timpul serviciului mijloacele de aparare, de protectie si armamentul cu care este dotat si sa faca uz de arma numai in cazurile si in conditiile prevazute de lege;
l) sa poarte uniforma si insemnele distinctive numai in timpul serviciului, cu exceptia locurilor de munca unde se impune o alta tinuta;
m) sa nu se prezinte la serviciu sub influenta bauturilor alcoolice si nici sa nu consume astfel de bauturi in timpul serviciului;
n) sa nu absenteze fara motive temeinice si fara sa anunte in prealabil conducerea unitatii despre aceasta;
o) sa execute intocmai dispozitiile sefilor ierarhici, cu exceptia celor vadit nelegale, si sa fie respectuos in raporturile de serviciu;
p) sa execute, in raport de specificul obiectivului, bunurile sau valorile pazite, precum si orice alte sarcini care i-au fost incredintate, potrivit planului de paza;
q) sa respecte consemnul general si particular al postului.
Art. 49. - Seful formatiei de paza, pe langa obligatiile prevazute la art. 48, are si urmatoarele atributii:
a) sa organizeze, sa conduca si sa controleze activitatea de paza, precum si modul de executare a serviciului de catre personalul din subordine;
b) sa informeze de indata conducerea unitatii si politia despre evenimentele produse pe timpul activitatii de paza si sa tina evidenta acestora;
c) sa propuna conducerii unitatii masuri pentru perfectionarea activitatii de paza;
d) sa tina evidenta armamentului si a munitiei din dotarea personalului de paza, sa asigure pastrarea, intretinerea, depozitarea si folosirea acestora, potrivit legii;
e) sa execute programul de pregatire profesionala specifica a personalului de paza din subordine.
............................................
CAPITOLUL VII
Obligatiile conducatorilor de unitati
Art. 52. - Conducatorii unitatilor prevazute la art. 2 alin. (1), in care functioneaza sisteme de paza, au urmatoarele obligatii:
a) raspund de organizarea si functionarea pazei unitatilor, bunurilor si valorilor pe care le detin, cu orice titlu;
b) analizeaza temeinic nevoile stricte de paza si stabilesc efectivele necesare, in raport cu natura, importanta, marimea si vulnerabilitatea unitatilor respective, cu specificul productiei si cu locul de dispunere a acestora; in obiectivele in care paza se executa cu efective de jandarmi, analiza si stabilirea masurilor se realizeaza impreuna cu comandantul unitatii de jandarmi care a aprobat planul de paza;
c) asigura, pentru executarea serviciului de paza, selectionarea persoanelor cu profil moral corespunzator, cu aptitudini fizice si profesionale necesare acestei activitati;
d) iau masuri de instruire specifica a personalului de paza si controleaza modul in care acesta isi executa atributiile de serviciu;
e) asigura executarea amenajarilor si a instalatiilor necesare desfasurarii serviciului de paza, precum si introducerea, intretinerea si mentinerea in stare de functionare a sistemelor tehnice de legatura, de paza si de alarma impotriva efractiei;
f) asigura echiparea personalului de paza cu uniforma si insemne distinctive, in conditiile legii;
g) asigura corp de garda sau incapere de serviciu pentru efectivele de jandarmi, gardieni publici ori cele ale societatilor specializate destinate serviciului de paza si fondurile necesare pentru acoperirea cheltuielilor de functionare a acestuia;
h) incheie contracte de prestari de servicii in domeniul pazei, garzii de corp, pentru instalarea sistemelor de alarma impotriva efractiei, numai cu societatile sau persoanele ori prin corpurile gardienilor publici carora li s-a acordat licenta, dupa caz, de catre Inspectoratul General al Politiei Romane;
i) asigura spatiile si amenajarile necesare pastrarii in deplina siguranta a armamentului si a munitiei destinate serviciului de paza;
j) stabilesc reguli privind accesul si circulatia in interiorul obiectivului pazit;
k) stabilesc responsabilitati pentru sefii compartimentelor de munca, in ceea ce priveste paza si siguranta utilajelor si instalatiilor.
;)