Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

Buna ziua,
Am urmatoarea speta: X cesioneaza catre Y partile sociale ale unei societati comerciale. Se procedeaza conform dispozitiilor legale, la Oficiul Registrului Comertului Etapa 1: depunere contract cesiune, hotararea adunarii generale.
Inainte de Etapa a 2-a Y doreste sa cesioneze toate partile sociale catre Z.
Avand in vedere ca nu s-a efectuat si etapa a doua care presupune depunerea actului constitutiv actualizat si schimbarea sediului social cum se poate cesiona?
Se indeplineste si etapa a 2-a si abia apoi este posibila o noua cesiune? Sau se pot indeplini concomitent?

Etapele trebuie respectate pentru fiecare cesiune in parte.
Multumesc pentru raspuns!
Mai am o problema: societatea are active imobilizate( doua autovehicule):pretul cesiunii ar trebui sa cuprinda capitalul social de 200 lei + valoarea activelor?In cazul acesta nu se considera profit ceea ce depaseste capitalul de 200 lei pentru a fi impozitat cu 16%, nu?