Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contracte de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contracte de arenda

Ca sa fac un contract de arenda a unui teren trebuie sa fiu proprietar asupra terenului ? Vreau sa mentionez ca eu am mostenit terenul de la parinti si nu am facut succesiune dupa moartea lor .
Va multumesc !
Intai trebuie facuta succesiunea pentru ca statul trebuie sa stie de la cine trebuie sa incaseze impozitul pe venitul din arenda si cass. Normal ca trebuie sa fiti proprietar prin acel certificat de mostenitor.
Daca nu ati deschis succesiunea inca nu detineti legal un titlu de proprietate asupra terenului.
Dupa deschidrea succesiunii, Certificatul de mostenitor este titlu legal de proprietate.
Ulterior trebuie ca terenul sa fie intabulat in CF ceea ce inseamna ca trebuie sa comandati o documentatie topo-cadastrala.
Abia apoi puteti incheia in forma autentica un contract de arenda.