Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Probleme contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Probleme contabile

Buna ziua,
In anul 2012 am fost platitor de TVA trimestrial iar in anul 2013 in luna ianuarie am avut plati intracomunitare(bonuri motorina,facturi reparatie si alte cheltuieli diverse) care le-a inregistrat in firma contabila.Nestiind contabila ca prin achizitia sau plata unor bonuri facturi intracomunitare firma trece de la plata TVA-ului de trimestru -> lunar ea a declarat tot trimestrial TVA-ul.In luna octombrie 2014 mi-a venit o instiintare cum ca mi s-a facut poprire pe cont in suma de 13117 lei din luna august 2014 pe TVA pe anume doua titluri executive emise in luna august 2014. Binenteles banii in luna noiembrie mi s-au si transferat catre ANAF. M-am dus cu acea instiintare la ANAF si mi s-a zis contabila nu a declarat pe anul 2013 decat trimestrial in loc sa imi modifice lunar si s-au facut niste declaratii de impunere din oficiu pe lunile in care nu s-au declarat si nu imi mai restituie nici un ban.
M-am inteles cu contabila ca imi restituie din banii si de vreo 6-7 luni nu am vazut nici un ban de la ea. In cazul asta cum imi pot recupera banii de la ea mai ales ca a recunoscut ca a gresit. SI eu am fost de vina ca nu am ridicat instiintarile alea de la ANAF ca daca le ridicam nu se mai ajungea la aceasta poprire. Dar pe partea cealalta eu nestiind ca nu am avut niciodata probleme cu ANAFUL si mi-am platit toate datoriile la timp...neavand timp nu m-am dus sa ridic acele instiintari de la posta. Dar ea trebuia sa stie ce declaratii trebuiau depuse si cand si cum. Deci cum ma sfatuiti sa procedez in acest caz cu contabila si cum imi pot recupera banii de la ea mai rapid?
alexdp a scris:

Buna ziua,
In anul 2012 am fost platitor de TVA trimestrial iar in anul 2013 in luna ianuarie am avut plati intracomunitare(bonuri motorina,facturi reparatie si alte cheltuieli diverse) care le-a inregistrat in firma contabila.Nestiind contabila ca prin achizitia sau plata unor bonuri facturi intracomunitare firma trece de la plata TVA-ului de trimestru -> lunar ea a declarat tot trimestrial TVA-ul.In luna octombrie 2014 mi-a venit o instiintare cum ca mi s-a facut poprire pe cont in suma de 13117 lei din luna august 2014 pe TVA pe anume doua titluri executive emise in luna august 2014. Binenteles banii in luna noiembrie mi s-au si transferat catre ANAF. M-am dus cu acea instiintare la ANAF si mi s-a zis contabila nu a declarat pe anul 2013 decat trimestrial in loc sa imi modifice lunar si s-au facut niste declaratii de impunere din oficiu pe lunile in care nu s-au declarat si nu imi mai restituie nici un ban.
M-am inteles cu contabila ca imi restituie din banii si de vreo 6-7 luni nu am vazut nici un ban de la ea. In cazul asta cum imi pot recupera banii de la ea mai ales ca a recunoscut ca a gresit. SI eu am fost de vina ca nu am ridicat instiintarile alea de la ANAF ca daca le ridicam nu se mai ajungea la aceasta poprire. Dar pe partea cealalta eu nestiind ca nu am avut niciodata probleme cu ANAFUL si mi-am platit toate datoriile la timp...neavand timp nu m-am dus sa ridic acele instiintari de la posta. Dar ea trebuia sa stie ce declaratii trebuiau depuse si cand si cum. Deci cum ma sfatuiti sa procedez in acest caz cu contabila si cum imi pot recupera banii de la ea mai rapid?

Aveti contract incheiat cu contabila?
faceti deconturile intremediare care lipsesc, le depuneti cu amenda de 500 lei,apoi faceti cerere de anulare a deciziilor de impunere si la sfarsit cereti redistribuirea sumelor poprite catre debitele pe care le aveti sau le ve-ti genera de aici incolo.Cam astia sunt pasii de urmat.