Forum Discuţii juridice Traduceri Traducere termen juridic "comodat"
Discuție deschisă în Traduceri

Traducere termen juridic "comodat"

#-o Va rog foarte mult sa ma ajutati. Cum as putea traduce in engleza CONTRACT DE COMODAT; COMODANT ; COMODATOR, avand in vedere ca termenul commodate se regaseste doar in legislatia britanica a secolului al 18-lea si, cel putin din ce am citi eu, nu a fost adoptat in terminologia juridica britanica actuala. Poate ca nu m-am documentat eu suficient, insa asta este tot ce am gasit. Sunt convinsa ca dumneavoastra puteti sa ma ajutati. Va multumesc foarte mult.
contract de comodat - bailment agreement
comodant - lessor/bailer
comodatar - lesee/bailee
=D> Multumesc foarte mult.