Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Telefoane lasate la paza de catre angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Telefoane lasate la paza de catre angajati

Am o nelamurire. Sefa de magazin ne forteaza sa lasam telefoanele la agentul de paza cand intram in tura , care le pune pe toate intr-o cutie. Exista lege in asa ceva ? Nu e o incalcare a unor drepturi? De ce nu ne ia si cheile de la casa? ! Inteleg ca aceasta regula vine de sus si nu are vina, dar ce se poate face in acest sens?
Nu exista text de lege pentru asa ceva.

Sunt lasate pe baza de proces-verbal ?
Buna ziua,
Nu cumva este politica firmei ?
Eu una am vazut astfel de magazime care are politica aceasta, in care angajatul are obligatia de a lasa la paza sau in seiful firmei..pentru a nu vorbi la munca cele 8 ore , asta ca sa ii acorde atentia clientului, mai este pentru ca au clientul misterios, si este depunctat magazinul, la mine in magazin nu au voie...decat in cazul in care au o problema telefonul fix al firmei le sta la dispozitia, angajatului, rudelor, familiei..e.t.c.,...dar in timpul serviciului...NU
Care este textul de lege care permite unui angajator sa retina telefoanele mobile?
Legea nu exista...legea Angajatorul o face in propriul magazin..

Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok, dar nu ar trebuii sa le predam pe semnatura? Daca il ia alt coleg care are un telefon mai ....decat al meu ce se intampla? Cine raspunde pentru disparitia telefonului?