Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de servitute

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog,daca intr-un ctr.de vanzare cumparare casa din 2008,nu s-a precizat clar ca in urma dezmembrarii intre cele 2 loturi exista "drum servitute",se presupune ca este ?
Initial a fost in jur de 2000 mp din care eu am cumparat 700 mp cu casa cu tot,diferenta si-a pastrat-o fostul proprietar si pana acum nu s-a delimitat cu gard intre noi ptr ca ....ne-am inteles bine ca vecini.Acum au aparut unele neintelegeri si tocmai acum am realizat ca daca se trage gardul,eu nu ai am loc pe langa casa nici macar 1 m,adica intr-in perimetru de 700 mp cu deschidere la drum casa este cam la mijloc si ocupa aproape toata latimea spatiului,ca sa aduc o canapea de ex.trebuie sa trec cu ea prin casa si chiar nu se poate,sunt camere mici,usi la fel...Ma intreb daca in afara de neglijenta mea,notarul care a parafat aceste acte ,nu a gresit cumva?? Nu stiu daca m-am facut explicita,vreau sa spun ca am 693 mp,cu casa la mijloc si ca sa trec cu ceva in curtea din spate,fie el si-un frigider.......trebuie sa traversez prin casa.Va rog,lamuriti-ma ce pot face? Am schite,le pot atasa ??
Multumesc anticipat ptr.raspuns!
Era un exemplu.Multumesc ptr.raspuns.