Forum Discuţii juridice Executare silită somatie rovinieta
Discuție deschisă în Executare silită

somatie rovinieta

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati pentru a clarifica urmatoarea situatie:
La 14.05.2015 am primit prin posta o somatie emisa la 21.04.2015, de la un birou de executor judecatoresc pt. a achita sumade 538 lei, compusa din 128 lei debit si 407 lei cheltuieli de executare!
S-a anexat o Incheiere de stabilire a cheltuielilor de executare nr.....B/2014, emisa la 21.04.2015, respectiv 407 lei, din care 124 lei taxe postale (!?).
In continuare, se anexeaza o Incheiere de sedinta din Camera de Consiliu de la 11.11.2014 - Judecatoria Sector 2 Bucuresti, prin care se incuviinteaza executarea silita a procesului verbal de constatare a contraventiei seria...nr.....din 31.01.2012.
Procesul verbal al CNADNR nr......., intocmit la data de 31.01.2012, mentioneaza ca la 20.08.2011 ora 11.25, locul Autostrada-A2 km12+45o m, Glina, a constatat ca am circulat fara a detine rovinieta valabila....si amendat cu 225 lei + 25 lei.
Fata de cele prezentate, precizez:
- nu am primit nici o instiintare de plata sau alta informare (telefon, e-mail etc) despre aceasta contraventie;
- procesul verbal nu are semnatura olografa a agentului constatator, conform Decizia ICCJ nr. 6 din 16 februarie 2015, respectiv "Inalta Curte considera ca au procedat corect instantele care au admis plangerile contraventionale si au retinut faptul ca lipsa semnaturii olografe a agentului constatator, respectiv Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania — S.A., atrage nulitatea procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii contraventionale, incheiat in temeiul art. 9 din Ordonanta Guvernului nr. 15/2002".

Va rog frumos, dati-mi un sfat.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
g.dragu
Puteti sa faceti contestatie la executare