avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită somatie rovinieta
Discuție deschisă în Executare silită

somatie rovinieta

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati pentru a clarifica urmatoarea situatie:
La 14.05.2015 am primit prin posta o somatie emisa la 21.04.2015, de la un birou de executor judecatoresc pt. a achita sumade 538 lei, compusa din 128 lei debit si 407 lei cheltuieli de executare!
S-a anexat o Incheiere de stabilire a cheltuielilor de executare nr.....B/2014, emisa la 21.04.2015, respectiv 407 lei, din care 124 lei taxe postale (!?).
In continuare, se anexeaza o Incheiere de sedinta din Camera de Consiliu de la 11.11.2014 - Judecatoria Sector 2 Bucuresti, prin care se incuviinteaza executarea silita a procesului verbal de constatare a contraventiei seria...nr.....din 31.01.2012.
Procesul verbal al CNADNR nr......., intocmit la data de 31.01.2012, mentioneaza ca la 20.08.2011 ora 11.25, locul Autostrada-A2 km12+45o m, Glina, a constatat ca am circulat fara a detine rovinieta valabila....si amendat cu 225 lei + 25 lei.
Fata de cele prezentate, precizez:
- nu am primit nici o instiintare de plata sau alta informare (telefon, e-mail etc) despre aceasta contraventie;
- procesul verbal nu are semnatura olografa a agentului constatator, conform Decizia ICCJ nr. 6 din 16 februarie 2015, respectiv "Inalta Curte considera ca au procedat corect instantele care au admis plangerile contraventionale si au retinut faptul ca lipsa semnaturii olografe a agentului constatator, respectiv Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania — S.A., atrage nulitatea procesului-verbal de constatare a contraventiei si de aplicare a sanctiunii contraventionale, incheiat in temeiul art. 9 din Ordonanta Guvernului nr. 15/2002".

Va rog frumos, dati-mi un sfat.

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
g.dragu
Cel mai recent răspuns: Loredana Oltean , Consilier juridic 12:02, 18 Mai 2015
Puteti sa faceti contestatie la executare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda cnadnr anulata, recuperare suma bosonel bosonel Cum se poate recupera o amenda rovigneta, pentru care am fost executat de catre CNADNR, dar am castigat in instanta anularea pv (bineinteles ulterior ... (vezi toată discuția)
La ce instanþã trebuie sã depun plângerea contravenþionalã? integrity integrity impotriva unui PV contraventie incheiat de politia rutiera, pe Autostrada soarelui A2, km 20, la ce judecatorie sa depun plangerea? Va multumesc (vezi toată discuția)
Executare silita rovignieta danutz_ldm danutz_ldm Buna ziua in urma cu cativa ani,mai exact in anul 2012,am primit vreo 15 procese verbale de constatare a contraventiei de la CNADR..... Nu le-am bagat in ... (vezi toată discuția)